Dlaczego zakup lasera się opłaca?

Lasery w medycynie są wykorzystywane od roku 1970. W latach 80. XX w. pierwsze lasery CO2 zaczęły być stosowane w stomatologii do opracowywania tkanek miękkich. Szybki rozwój technologii oraz nauki sprawił, że dzisiejsze urządzenia znacząco różnią się od swoich poprzedników. Obecnie lasery w stomatologii uznane są za jedne z najbardziej nowoczesnych i przyszłościowych urządzenia w gabinecie. Sprawiają, że opracowywanie ubytków jest bezbolesne, leczenie endodontyczne skuteczne, a gojenie ran - szybsze

 

Jaki laser wybrać?

wykres_absorpcji.png (647×382)Dostępne na rynku lasery stomatologiczne różnią się między sobą mocą oraz ośrodkiem czynnym. W zależności od zastosowanego ośrodka czynnego dany laser będzie emitował wiązkę o określonej długości fali. Wśród najbardziej popularnych laserów możemy wyróżnić: lasery diodowe (630- 980 nm), Er:YAG (2940 nm), Nd:YAG (1064 nm), Er,Cr:YSGG (2780 nm), CO2 (10 600 nm). W organizmie człowieka znajdują się cząsteczki światłoczułe (chromofory), takie jak: woda, hemoglobina, hydroksyapatyt czy melanina. W zależności od zastosowanej długości fali mogą w mniejszym lub większym stopniu pochłaniać wiązkę promieniowania laserowego, wywołując odpowiedni efekt termiczny. Zależność pochłaniania wiązki przez chromofory przedstawia wykres absorpcji. Laser Er:YAG jest wysoko absorbowany w wodzie oraz w hydroksyapatycie. Czyni to z niego doskonałe narzędzie do chirurgii tkanek miękkich i twardych oraz do laserowego usuwania próchnicy każdej klasy. Światło lasera Nd:YAG absorbowane jest przez wodę oraz barwniki, takie jak hemoglobina oraz melanina, dlatego laser Nd:YAG ma wysokie właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze oraz biomodulacyjne. Jest również skuteczny w chirurgii tkanek miękkich, w endodoncji oraz w leczeniu zaawansowanych chorób przyzębia.

Laser Fotona LightWalker, poprzez połączenie właściwości dwóch wzajemnie uzupełniających się długości fal Nd:YAG i Er:YAG posiada szerokie zastosowanie. Niemal wszystkie wspomagane laserowo procedury dentystyczne mogą być wykonywane za pomocą lasera Er:YAG, charakteryzującego się wysoką absorpcją w wodzie lub za pomocą lasera Nd:YAG o głęboką penetracją w tkance. 


Na co zwrócić uwagę przy wyborze lasera? 

Podczas wyboru lasera powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry pracy urządzenia, takie jak źródło promieniowania, moc impulsu, czas i tryby pracy impulsu. Większa moc lasera pozwoli na szybsze opracowywanie ubytków oraz wykonywanie szerszego spektrum zabiegów. Możliwość regulacji czasu trwania impulsu pozwala na osiąganie zamierzonego efektu. Krótkie impulsy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać precyzyjną ablację bez termicznego oddziaływania na sąsiadujące tkanki. Natomiast długie impulsy doskonale sprawdzą się w procedurach wykonywanych na tkankach miękkich. Wybierając laser powinniśmy kierować się zarówno parametrami technicznymi, ale również możliwością ich swobodnej regulacji. 

Jakie są korzyści leczenia laserem Fotona LightWalker dla pacjenta?

Laserowe leczenie zębów to minimalnie inwazyjna metodą dostępna na rynku. Opracowywanie ubytków jest bezbolesne, a nieprzyjemne wibracje oraz dźwięk wiertła - wyeliminowane. Laser działa selektywnie i pozwala na usuwanie tylko próchniczo zmienionych tkanek zęba, zachowując jego zdrowe struktury. Działanie bakteriobójcze oraz biomodulacyjne sprawia, że ryzyko powikłań pozabiegowych jest minimalne, gojenie ran przyśpieszone, a konieczność antybiotykoterapii - wyeliminowana.

Jakie są korzyści pracy laserem Fotona LightWalker dla lekarza? 

Przede wszystkim leczenie za pomocą lasera przebiega szybciej i skuteczniej. Laseroterapia jest bardziej precyzyjna w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Pozwala lekarzowi na opracowywanie tkanek miękkich i twardych w ściśle określonym punkcie. Poprzez odpowiednią zmianę parametrów pracy możemy oddziaływać na konkretną tkankę, np. podczas opracowywania ubytków nie uszkodzimy dziąsła, a podczas opracowywania tkanek miękkich nie zniszczymy szkliwa. Praca laserem jest bardziej komfortowa dla lekarza, ponieważ nie występuje ryzyko przenoszenia naprężeń oraz wibracji na nadgarstek operatora. Poprzez zminimalizowane krwawienie lekarz ma lepszą widoczność pola zabiegowego. 

Jakie zabiegi mogę przeprowadzić za pomocą lasera Er:YAG Nd:YAG?

]

 

Nie wiesz jaki laser wybrać? Chciałbyś przetestować i porównać możliwości laserów przed zakupem?

Umów się z nami na bezpłatną prezentację w Twoim gabinecie! 

 

 

Przeczytaj artykuły:

Lek. dent. Bożena Grunwald - Węgorek -  Albo laser, albo rozwód 

Lek. dent. Jolanta Regulska - Laser to jest kosmos!

Lek. dent. Michał Nawrocki M.Sc.- Użycie laserów zmieniło wiele moich protokołów postępowania